Stezka Johna Lennona

Česká Skalice
Stezka Johna Lennona Pěší okruh v délce 0,7 kilometrů vede po značených turistických trasách. Začátek okruhu je v České Skalici na rozcestí u vstupu do Bažantnice. Procházka vás zavede k pomníku, který připomíná slavného hudebníka, skladatele a politického aktivistu, člena hudební skupiny The Beatles, Johna Lennona. Pomník vznikl v roce 1986, obnoven byl v roce 2012.
AutobusemČeská Skalice, Husovo náměstí, 800 m
VlakemČeská Skalice, žel. st., 1 km

Začátek stezky se nachází na žluté turistické značce. 

Nejjednodušší cesta k pomníku vede z ulice T. G. Masaryka vedoucí od Náchoda do centra města. Vpravo od současné radnice se turista vydá dolů k řece Úpě. Po přechodu přes most se dostane na rozcestí. Dá se doleva a asi po třiceti metrech vpravo vystoupá po schodišti do ulice Pod Lesem. Za schodištěm se opět dá doprava a pokračuje k lesu. Od jeho úpatí je umístěn pomník Johna Lennona zhruba dvě stě metrů. 

Pomník Johna Lennona má dlouhou historii, jež spadá do roku 1986. Tehdy se Mirek Zvonař se svým kamarádem Jiřím Mervartem zvaným Šiškin inspirovali pověstnou zdí Johna Lennona na pražské Kampě, která se v nesvobodě stala útočištěm pro svobodomyslné lidi. Rozhodli se vytvořit podobný ostrůvek svobody nad Českou Skalicí. Nyní je pomník opravený a členové Klubu Konvalinkových umělců a volnomyšlenkářů si přejí, aby se úsek okolo pomníku stal oficiální stezkou Johna Lennona. Stal by se tak dalším turistickým zastavením, které by přispělo k propagaci města. 

Na začátku a v cíli stezky jsou umístěny informativní tabule. Ke stezce Johna Lennona byl vydán tištěný průvodce, který je k dostání v RIC České Skalici.