Červená Hora


Obec Červená Hora leží při silnici vedoucí od České Skalice k Červenému Kostelci nad údolím řeky Úpy.Na jih od Červené Hory se rozprostírá malebné Babiččino údolí.

Pojmenování obce bylo přeneseno z přírodního útvaru charakteristického svou železitou půdou červené barvy. Na této hoře z červeného pískovce byl v letech 1253–1278 vystavěn hrad Rothenburg (Červená Hora). Současně s hradem vznikla i obec stejného jména.

Červená Hora

Červená Hora je rodištěm Viktorie Židové, jež byla předobrazem bláznivé Viktorky z knihy Boženy Němcové Babička. Viktorka se narodila v Červené Hoře v roce 1792, a to v chalupě č. 4 (dnešní hostinec). Její život má s literárním zpracováním společné jen některé rysy – lásku k vojákovi anásledné pomatení smyslů – proto možná překvapí informace, že Viktorie Židová zemřela ve věku 76 let v chalupě č. 8 v Červené Hoře, kam však byla převezena jako vyčerpaná stařenka z jeskyně, v níž dlouhá léta žila.

kaplička Panny Marie se zvoničkou – byla postavena roku 1870, v její blízkosti stojí křížek z roku 1908; zvony z kaple byly v roce 1918 a v roce 1942 využity pro válečné účely, novým zvonem byly nahrazeny až v roce 2002 díky veřejné sbírce červenohorských občanů
sat
Kontakt na obec
AdresaČervená Hora 58,549 41 Červený Kostelec Telefon