Květen 1945 v České Skalici - bitva o město Kniha od Věry Vlčkové.
cena kus 189
OBJEDNAT
Ve dnech 5. - 10. května 1945 prožívali obyvatelé České Skalice chvíle plné napětí, nadějí, ale i obav z posledních válečných událostí. Městem procházely proudy německých uprchlíků ze Slezska a německých branných sil prchajících před Rudou armádou. Obrana města byla aktivována vytvořením samostatné vojenské jednotky, řízené Revolučním národním výborem.

K přímému ohrožení města došlo v podvečer 9. května, kdy na několika místech proběhla bojová střetnutí se zbytky jednotek SS - Českoskalická posádka ubránila město, v boji za svobodu se projevila neobyčejná solidarita obránců i obyvatel. Situace těchto dnů je zachycena v hlášeních velitelů, podávajících zprávy o konkrétní bojové činnosti jejich přidělené skupiny. Historické dokumenty, nyní poprvé zveřejněné, byly sepsány těsně po událostech, proto nesou pečeť bezprostřednosti. Doplňují je záznamy ve školních, obecních i církevních kronikách; neméně zajímavou vypovídající hodnotu mají připojené osobní vzpomínky současníků. Události přibližují dobové fotografie a další dokumentární materiály.
Objednávka Udělejte si radost, nebo potěšte své nejbližší. Stačí jen několik rychlých kroků a Květen 1945 v České Skalici - bitva o město budou na cestě k vám.

Květen 1945 v České Skalici - bitva o město
cena celkem 189
posunutím doprava odešlete objednávku