Dobrovolníci vyčistili břehy řeky Úpy

04. listopad 2019
V sobotu 26. 10. 2019 proběhl první ročník podzimní úklidové akce, během níž více než 60 dobrovolníků (z toho téměř polovina dětí) uklízelo oba břehy řeky Úpy v úseku od Viktorčina splavu po českoskalickou klubovnu zahrádkářů.

Start celé ekologicky zaměřené akce byl připraven na dvou místech, ze kterých se vycházelo tak, aby se obě skupiny setkaly zhruba v polovině trasy. První skupina vedená zástupci organizátora, Živé vody, z.s., se vydala na cestu od Viktorčina splavu a šla po proudu řeky. Překvapením byla osobní účast režiséra Tomáše Magnuska, který akci přišel podpořit spolu s účastníky Ambroziády, která zrovna probíhala v Ratibořicích.

Druhou, ještě početnější skupinu jdoucí od klubovny zahrádkářů proti proudu řeky vedli zástupci partnera akce – DS Maska České Skalice. Zde patří speciální poděkování Českému rybářskému svazu, MO Česká Skalice za účast na akci s mladými rybáři. Ti se tak již od útlého věku učí, že k rybaření patří i starost o čistotu vod.

Konec úklidu vyšel téměř přesně na plánovaných 13 hodin a pochvalu zaslouží i počasí, které „dodalo“ nádherně prosluněný den, přesně dle objednávky pořadatelů. Všichni účastníci byli následně v Loveckém pavilonu odměněni gulášovou polévkou s domácím chlebem, čajem a větrníkem na doplnění vyběhaných kalorií.

A výsledek?

Společnými silami se podařilo sesbírat těžko uvěřitelných 28 pytlů směsného odpadu, dva pytle skla, hromadu železa a spoustu i velkých kusů plastu, jako jsou kbelíky či různé bedýnky. A navrch jednu velkou pneumatikou.

Mělo to smysl!

Děkujeme všem partnerům, pořadatelům a hlavně účastníkům úklidu a těšíme se na další společnou akci za nápravou lidských škod.

Fotogalerii z akce najdete zde:
https://farma-dubno.rajce.idnes.cz/UKLID_UPY_2019/?